Zabawy dla dzieci – kartony

Jeśli masz dzieci pamiętaj aby nie wyrzucać niepotrzebnych pudeł i kartonów, bo mogą one zamienić się we wspaniałą zabawę!

Wszelkie możliwe pudełka, po butach zabawkach, lodówce czy telewizorze to świetny materiał do zabawy dla małych budowniczych, który przy Twojej pomocy może przemienić się w zamek, dom, samochód, garaż, sklep, łódź, pociąg i wiele innych.

zabawki z kartonu

Z dużych kartonów można stworzyć miejsca w których dziecko będzie się chętnie bawiło a przede wszystkim bardzo ochoczo będzie je tworzyło razem z rodzicami. Oczywiście w pewnych czynnościach trzeba mu pomagać, jak na przykład przy odpowiednim przycinaniu kartonów. Dziecko może jednak robić wiele innych czynności takich jak klejenie, malowanie czy dekorowanie.

Kartony dobrze jest nieco wzmocnić przez posklejanie łączeń szeroką taśmą klejącą, gotowe elementy można okleić samoprzylepna okleiną co też trochę je usztywni.

Zabawa w takich kartonowych budowlach, czy z wykorzystaniem tekturowych klocków daje dzieciom ogromną przyjemność, żadną zabawką kupną nie bawią się tak długo jak tymi, a jak zepsują – cóż robimy nowe. Pamiętaj tylko o bezpieczeństwie dziecka, takie elementy jak śrubki, lampki na baterie nie powinny być wykorzystywane przy zabawach małych dzieci.

Co jest potrzebne do kartonowych zabaw?

– kartony i pudełka wszelkich rozmiarów (kartony po sprzęcie AGD i radiowo telewizyjnym, kartony po mleku, opakowania po produktach zbożowych, pudełka po butach, opakowania po prezentach, pudełeczka na biżuterię, opakowania kosmetyczne)
– nożyczki i nożyki
– klej (do sklejania większych kartonów dobry jest np. Wikol)
– farby i kolorowe papiery (mogą też być resztki tapet i różnych oklein)
– szeroka taśma klejąca
– inne akcesoria, zależnie od potrzeby

Kartonowy zamek dla dzieci

Największe pudła można wykorzystać do budowy zamku, w którym musi znaleźć się brama wjazdowa i oczywiście wieże. Zamek może składać się z kilku elementów ale jeśli dysponujesz większa ilością kartonów i masz więcej miejsca w mieszkaniu budowla może mieć całkiem spore rozmiary. Zabawa w takim zamku to ogromna frajda dla dzieci, która może być wykorzystana podczas dziecięcego przyjęcia np. z okazji urodzin.
Poszczególne fragmenty zamku należy skleić ze sobą i dowolnie ozdobić np. malując okna, herby itd.

zamek

Tekturowe auto dla dzieci

Z dużego kartonu możesz wraz z Twoim dzieckiem stworzyć samochód, którym Twoja pociecha może wybrać się na wycieczkę, wziąć udział w rajdzie samochodowym czy bawić się w taksówkarza. Odpowiednio wycięty karton dobrze jest wyposażyć w jakieś siedzisko, kierownicę (można ją przymocować przy pomocy śruby i nakrętki, ważne jest aby się kręciła) i można też zainstalować święcące reflektory (w niektórych sklepach można dostać małe lampki na baterię, przypominające reflektory samochodu, które przyklejone do kartonu dwustronnie klejąca taśmą doskonale je imitują). Nie zapomnij też o tablicy rejestracyjnej i o odpowiednim pomalowaniu całego auta, tę czynność najlepiej robić razem z dzieckiem.

autko

Kuchnia dla dziewczynek

Dziewczynki na pewno ucieszą się z kuchni, w której będą mogły przygotować wspaniałe potrawy. Możesz dowolnie ja wyposażyć, zależnie od tego jakimi pudłami dysponujesz. Warto zrobić kuchenkę, szafkę, zlewozmywak i może lodówkę.

kuchenka

Szafki czy piekarnik mogą się nawet otwierać jeśli kartony nie są zbyt wiotkie. Drzwiczki możesz wyciąć tak jak na rysunku poniżej, ewentualnie zabezpieczając je przed niepotrzebnym otwieraniem się poprzez zamocowanie obrotowego patyczka (np. po lodach).

drzwiczkizamykacz

Pociąg dla dzieci

Do tej zabawy również potrzebne są pudła dużych rozmiarów. Ciuchcia i wagoniki to dobry pomysł na zabawę w większym gronie dzieci.

ciuchcia

Domek dla dziewczynek i chłopców

W domku z dużego kartonu chętnie bawią się zarówno dziewczynki jak i chłopcy. Możesz go pięknie pomalować lub okleić resztkami tapet, do środka włożyć kocyk i poduszki do siedzenia a nawet zainstalować lampkę o której wspomniałam już przy opisie auta. Dla większego wzmocnienia domku można okleić jego ściany dodatkowymi kawałkami tektury.

domek

Klocki dla dzieciaków

Jeśli nie dysponujesz bardzo dużymi kartonami możesz mniejsze pudełka ciekawie okleić i pozwolić dziecku na budowanie z nich wieży, garażu, mostu czy całego miasta. Klocki są idealną zabawką dla małych dzieci, ponieważ mogą stać się tym, czym tylko dziecko zechce. Do zabawy podrzuć dziecku małe pojazdy, zwierzątka, lalki i ludziki.

Z tych najmniejszych pudełek możecie zbudować całe miasto. Na większym kawałku tektury namalujcie ulice, przyklejcie domy z pudełek (oczywiście ładnie pomalowane), posadźcie plastikowe drzewa lub ulepcie je z plasteliny. Z patyczków i mniejszych kawałków tektury możecie  zrobić znaki drogowe a po ulicach niech jeżdżą miniaturowe autka.

Nie musi to być oczywiście miasto, możecie zbudować zamek w którym zamieszkają rycerze a może i smok, ogromne lotnisko czy wiejską zagrodę wyposażoną w gumowe zwierzątka.

Skrzynia na skarby

Dzieci uwielbiają zbierać różne drobiazgi jak: korki, nakrętki, kapsle, kolorowe wstążki, niezwykłe guziki, błyszczące papierki, ciekawe zdjęcia, szyszki, muszelki, które nie maja swojego miejsca w pokoju. Warto je uporządkować bo mogą okazać się przydatne w kolejnej zabawie. Pomóż dzieciom zapanować nad tymi przedmiotami, robiąc w dużym kartonie skrzynię ze skarbami. Dobrze jest podzielić karton przegródkami aby wszystkie zgromadzone przedmioty nie mieszały się a z zewnątrz okleić go ładnym papierem czy tapetą.

Szukasz więcej inspiracji na zabawy z kartonami? Zajrzyj na mój Pinterest!

Wybrane dla Ciebie...