Usuwanie plam

Plamy, odwieczny problem każdej pani domu. Jak z nimi walczyć nie używając całego arsenału żrących i trujących środków?

Jak wyczyscic plamy

Atrament – mokrą jeszcze plamę wypłukać w zimnej wodzie, następnie wetrzeć w nią płynny detergent i wypłukać.
Plamy z atramentu bardzo skutecznie wywabia cytryna, zarówno z wyrobów skórzanych, ubrań, dłoni, jak i z drewnianych mebli lub podłogi. Zabrudzone miejsca trzeba pocierać szmatką zwilżoną cytrynowym sokiem do momentu, aż zejdzie atrament. Powierzchnie drewniane po tym zabiegu powinno się przemyć wodą z mydłem i osuszyć.

Błoto – odczekać, aż błoto wyschnie, następnie wyszczotkować. Plamę wyczyścić najpierw spirytusem metylowym, a następnie płynnym detergentem.

Buraki – plamę wytrzeć natychmiast mokrą gąbką i namoczyć na noc w zimnej wodzie. W plamę wetrzeć nie rozcieńczony detergent i wypłukać. Bardzo skuteczne jest polanie świeżej plamy wrzątkiem ale tylko w przypadku kiedy nie zaszkodzi to tkaninie.

Czekolada – resztki zeskrobać i wypłukać w zimnej wodzie , a następnie namoczyć w proszku enzymatycznym. Pozostałe plamy spróbować usunąć wywabiaczem do plam.

Długopis – świeże plamy można usunąć przez zamoczenie w kwaśnym mleku , a następnie pranie w wodzie ; zastarzałe plamy można wywabić sokiem z cytryny lub 10-procentowym kwasem cytrynowym.

Farba emulsyjna – należy czyścić zanim zaschną, później nie da się ich wyczyścić.

Farba olejna – czyścić benzyną do czyszczenia, a następnie plamę namoczyć w płynnym detergencie.

Farba olejna artystyczna – świeżą farbę można wyczyścić nawet detergentem, skuteczniejsza jest terpentyna.

Flamastry – plamy wyprać mydłem lub gliceryną, a następnie uprać, jak zazwyczaj. Pozostałości usunąć spirytusem metylowym.

Guma do żucia – tkaninę włożyć do zamrażalnika lub obłożyć kostkami lodu i wykruszyć gumę do żucia. Pozostałe plamy wyczyścić benzyną do czyszczenia.

Herbata – plamę namoczyć w ciepłym roztworze detergentu. Następnie wyczyścić alkoholem metylowym. Pozostałe plamy usunąć rozcieńczonym perhydrolem.
Herbata na białym obrusie zniknie bez śladu jeśli szybko polejesz plamę sokiem z cytryny, a potem spłuczesz letnią wodą.

Jajka – wypłukać w zimnej wodzie , a następnie uprać w proszku enzymatycznym.

Jodyna – plamy nawilżyć wodą i położyć na słońcu lub przetrzeć spirytusem metylowym.

Karmel – plamę wypłukać w zimnej wodzie płynnym detergentem , a w razie potrzeby jeszcze w rozcieńczonym perhydrolu.

Kawa – tak jak w przypadku herbaty.

Ketchup – plamę wypłukać w zimnej wodzie i namoczyć w płynnym detergencie.
W razie potrzeby wyczyścić jeszcze spirytusem metylowym.

Klej epoksydowy – usuwać spirytusem metylowym, zanim jeszcze stwardnieją.

Klej z etykiet – namoczyć w wodzie lub przykryć mokrą ściereczką do odmoczenia, a następnie zmyć spirytusem metylowym lub benzyną do czyszczenia.

Krew – świeże plamy sprać w chłodnej wodzie z dodatkiem soli . Nie używać wody ciepłej. Plamy stare najpierw zeszczotkować , a następnie sprać w wodzie z dodatkiem amoniaku lub proszku enzymatycznego , ewentualnie w roztworze perhydrolu.
Kwiaty – tkaninę namoczyć w wodzie i na mokro pocierać płynnym detergentem.

Masło – świeże plamy wyprać w gorącej wodzie z mydłem lub posypać mąką ziemniaczaną miejsce zaplamione, a potem sczyścić szczoteczką.

Mocz – posypać grubą warstwą soli, a następnie wypłukać w zimnej wodzie, można też usuwać rozcieńczonym perhydrolem.

Olej roślinny – tkaninę dobrze zmoczyć w wodzie i oczyścić alkoholem metylowym z dodatkiem czystego octu.

Owoce – przed praniem plamę natrzeć solą. Wypłukać w zimnej wodzie i namoczyć w płynnym detergencie. Następnie uprać w gorącej wodzie, jeśli rodzaj tkaniny na to pozwala.
Inne metody:
– Plamę zaprać w mleku , najlepiej kwaśnym.
– Na tkaninach bawełnianych na 15 minut przed praniem przetrzeć plasterkiem cytryny. Zbledną i łatwiej się wypiorą.
– Świeże plamy z owoców polewamy wrzątkiem do momentu zniknięcia zabrudzenia.

Pasta do butów – plamy czyścić rozpuszczalnikiem, a następnie przetrzeć płynnym detergentem lub spirytusem metylowym.

Piwo – plamę namoczyć w czystym occie i, w razie potrzeby, w proszku enzymatycznym.
Plamy wilgoci na jasnym jedwabiu znikną, jeśli przed wypraniem delikatnie skropisz je sokiem cytrynowym.

Pleśń – świeże plamy usuwa się , pocierając kawałkiem materiału umoczonym w wodzie utlenionej.

Pomadka do ust – zaplamione miejsca pocierać tamponikiem namoczonym w benzynie lub czyścić wywabiaczem do plam , a jeżeli barwnik nie rozpuści się zastosować alkohol metylowy.

Pożółkła bielizna – należy namoczyć na noc w zsiadłym mleku, a potem uprać jak zwykle.

Rdza – świeżą plamę posypać solą, następne wycisnąć na nią kilka kropel soku z cytryny lub roztworem kwasu cytrynowego i pozostawić na godzinę.

Sos na dywanie – obficie posypać talkiem aby wchłoną tłuszcz. Zostawić na dobę a potem zebrać odkurzaczem. Jeśli ta metoda nie zadziała to należy użyć chemicznego środka.

Szpinak – pocierać zabrudzone miejsce surowym ziemniakiem.

Trawa – czyścić alkoholem z dodatkiem wody z solą.

Tusz do pieczątek – wywabiać benzyną do czyszczenia i namoczyć w płynnym detergencie.

Wino – plamę natychmiast posypać solą , do wchłonięcia całego płynu. Następnie tkaninę namoczyć na pół godziny w zimnej wodzie.
Plamy z białego wina na obrusie lub tapicerce powinny zniknąć po przetarciu mokrego miejsca 90 % czystym alkoholem, a potem wodą.

Wosk – tkaninę obłożyć kostkami lodu lub włożyć do zamrażalnika , a następnie wykruszyć wosk. Włożyć tkaninę między dwie warstwy bibuły i przeprasować ciepłym żelazkiem. Resztę oczyścić wywabiaczem do plam i przetrzeć spirytusem metylowym.
Plamy po kolorowej świecy
Przebarwienia po kolorowej świecy znikną, gdy po usunięciu wosku przetrzesz plamę denaturatem i następnie upierzesz tkaninę.

Żywica – plamę uderzać tamponikiem z gazy umoczonym w terpentynie a następnie prać w wodzie z mydłem.

Na koniec sprawdzona wielokrotnie metoda na plamy z żywności. Świeżą plamę natychmiast polej wrzątkiem! To działa! Uważaj tylko na tkaniny, niektóre mogą nie wytrzymać gorącej wody, ale z tego co sama wypraktykowałam, tkaniny typu obrusy (nawet te plamoodporne) wytrzymują i nic się z nimi nie dzieje. To samo dotyczy dziecięcych ubranek, zdejmij zaplamioną koszulkę, polej wrzątkiem a prawie na pewno plama zniknie.

Wybrane dla Ciebie...

1 Odpowiedź

  1. 13/12/2016

    […] problemem są plamy na dywanie lub wykładzinie. Nie wyglądają estetycznie i mogą zaburzyć nawet najbardziej udaną […]