Urządzanie domu według Feng Shui

Urządzić dom nie jest łatwo. Bez wątpienia jednak warto temu poświęcić należyty czas, by później przez długie lata cieszyć się efektami swojej pracy. Jest wiele szkół i teorii, jakimi zasadami należy się kierować. Każda inna, każda ciekawa i godna uwagi. Jedną z nich jest Feng shui.

Co to jest Feng shui?

To stara chińska nauka, której podstawą jest utrzymywanie wody (shui) oraz wiatru (feng) w odpowiedniej równowadze.  – Woda jest symbolem źródła energii ziemskiej, wiatr zaś symbolem energii niebios. Oba elementy, będące w równowadze, mogą człowiekowi pomóc. Jednak postępować z nimi należy ostrożnie, gdyż mogą one również zaszkodzić. Feng shui może wpłynąć na harmonię naszej energii, poprawić sytuację życiową, zdrowie oraz stosunki międzyludzkie – mówi Maria Bytomska, menadżer ES Polska.

Cała nauka o polega na przepływie energii chi, która jest wszędzie. Energia chi daje życie wszystkiemu co nas otacza i nieustannie zmienia energię Yin i Yang. Ilość oraz jakość tej energii ma bezpośredni wpływ na nasze zdrowie oraz witalność. – Sztuka feng shui opisuje energetyczne oddziaływanie kształtów, kolorów oraz materiałów na człowieka w czasie i przestrzeni. To właśnie z tej sztuki wychodzi teoria mówiąca, że brak harmonii w otaczającej nas przestrzeni wpływa na nasze zachowanie, pracę oraz na nasz odpoczynek. – W sypialni, która nie jest urządzona zgodnie z harmonią można gorzej się wysypiać, w biurze może nam się źle pracować i koncentrować, z kolei w źle urządzonym pokoju dziecięcym, dzieci mogą być bardziej złośliwe, nerwowe, a domowi, w którym nie ma harmonii, grozi „rozpad” – dodaje Maria Bytomska.

Jak osiągnąć upragnioną harmonię?

W ostatnim czasie o Feng shui mówi się w kontekście mieszkań i domów. Wnikliwe przestudiowanie tej starej nauki może zająć wiele czasu, a nie każdy go ma. Na szczęście, na rynku na jest coraz więcej poradników oraz informacji technicznych odnośnie urządzania poszczególnych pomieszczeń zgodnie z nauką i zasadami feng shui.

– Nauka Feng shui kładzie wielki nacisk na porządek oraz czystość, ponieważ to nieład jest pierwszą rzeczą w domu, która zwróci naszą uwagę. Nieład oraz wiele niepotrzebnych rzeczy naruszają przyjazny przepływ informacji oraz negatywnie wpływają na nasze życie. Dlatego należy usunąć wszelkie formy bałaganu – torby, stare ubrania, gazety. Należy wysprzątać miejsca, do których trudno się dostać np. za lodówką, za szafą. To samo należy zrobić z nieładem emocjonalnym. Z pomieszczeń należy usunąć wszelkie fotografie i przedmioty, które mogą wywoływać w nas negatywne emocje, np. były partner itp. – podpowiada Maria Bytomska. W pomieszczeniu powinny znajdować się żywe kwiaty, dzięki nim twój dom ożyje a rośliny będą pozwalały na pozytywny przebieg energii chi.

Feng_Shui

Pokój dzienny

Odpowiednie urządzenie pokoju dziennego może być nieco trudne. Bez wątpienia wpływ na to mają producenci mebli oraz media, którzy utrwalają w nas pewien stereotyp, jak powinien wyglądać pokój dzienny i cały dom. – Jeśli chociaż odrobinę oddalimy się od tego stereotypu możemy narazić się na pytania typu, dlaczego właśnie Twój pokój różni się od naszych – komentuje Maria Bytomska. Pokój dzienny od niepamiętnych czasów służy całej rodzinie. Jest to pomieszczenie reprezentacyjne. Miejsce, gdzie spotyka się rodzina oraz ich goście. To taka wizytówka rodziny. Każdy chce tym pokojem zrobić odpowiednie wrażenie. Rozwiązuje się tu również większość problemów rodzinnych, organizuje działanie domu a przy popołudniowej kawie lub przy weekendowym odpoczynku tworzy się tu rodzinna atmosfera. – Ponieważ w pokoju dziennym również się relaksujemy, ważne jest, aby dane pomieszczenie całkowicie odpowiadało indywidualnym cechom jego właścicieli czy mieszkańców – podpowiada Maria Bytomska. Wg Feng-shui pokój gościnny to miejsce okazji. W razie wizyty gości będzie to pierwszy pokój, jaki zobaczą. – W nim łączy się kilka bardzo ważnych aspektów życia, kariery oraz stosunków międzyludzkich. W pokoju pełnym harmonii Wasi goście będą mieli uczucie pewności spokoju zarówno z waszego życia jak i pobytu w Waszym domu – dodaje Maria Bytomska.

Wybrane dla Ciebie...