logo_abcgospodyni

 

 

 

Strona główna       Poradnik domowy       Gotowanie       Dzieci       Zdrowie i uroda       Praca       Projekty       Rękodzieło       Rozrywka         Gratisy       Blog

    

 

 

 

ads4books

Gry i zabawy dla dzieci

Wspaniała książka, która pozwala uczyć dziecko kreatywności, a także odkrywać jego zdolności. Poradnik zawiera kilkaset zabaw, prostych i bardziej skomplikowanych, przeznaczonych dla dzieci już od pierwszego miesiąca życia.

 

 

 

Jak zaplanować udane przyjęcie komunijne?

Pierwsza Komunia Święta jest ważnym wydarzeniem w życiu dziecka, dlatego obchodzona jest uroczyście i stanowi święto dla całej rodziny. Słowo "komunia" pochodzi od łacińskiego, „communio", co oznacza wspólnotę i kojarzone jest w religii katolickiej z Ostatnia Wieczerzą.

 

Dla rodziców przygotowania do tego uroczystego wydarzenia zaczynają się wiele tygodni wcześniej i wiążą się z zaplanowaniem różnych rzeczy. Każdy rodzic chce, aby przyjęcie zorganizowane z tej okazji, było dla jego dziecka niezapomnianym przeżyciem. To nie tylko wybór odpowiedniego miejsca, stosownego stroju, ale również zaplanowanie od początku do końca całej uroczystości, wysłanie zaproszeń do gości, wybranie menu, dekoracji stołu oraz upominków. Jak się przygotować do tego wydarzenia? O ilu rzeczach trzeba pomyśleć? Ile czasu to zajmie? To częste pytania, które przychodzą na myśl w czasach, gdy żyjemy coraz szybciej i mamy coraz mniej czasu. Poniżej kilka przydatnych porad.

I Komunia Święta to nie tylko przyjęcie, ale coś więcej…

Przede wszystkim nie włączajmy dzieci w przygotowania do przyjęcia i nie róbmy zbyt dużego zamieszania wokół stroju komunijnego. Dziecko nie powinno traktować pierwszej komunii jako zabawy. Ważne jest, aby przystąpiło do komunii świadomie, ze zrozumieniem, czym faktycznie jest ten sakrament. Podejście do pierwszej spowiedzi jest z reguły stresującym wydarzeniem, dlatego możemy pomóc dziecku w pozbyciu się tremy, poprzez rozmowę na ten temat czy przećwiczenie „scenariusza" w domu.

Królowa balu

Z uroczystością pierwszej Komunii łączy się problem ubioru dzieci, zwłaszcza dziewczynek.  Każde dziecko pragnie w tym dniu wyglądać wyjątkowo. Pamiętajmy jednak, aby przed wybraniem stroju komunijnego zapoznać się z ustaleniami swojej parafii.  W niektórych parafiach obowiązuje jednolity dla wszystkich strój na komunię zwany albą. Stroje komunijne mogą kosztować od 150zł w górę. Można odkupić także strój taniej od kogoś. Czasem kosztowną kreację warto zastąpić ładną, skromną sukienką z atrakcyjnymi dodatkami, a zaoszczędzoną sumę przeznaczyć np. na wyjątkowy tort.

Komputer czy zegarek?

Przyjętym zwyczajem stało się obdarowywanie dzieci prezentami. Niepokojąca jest tendencja prześcigania się w coraz droższych „pamiątkach z Pierwszej Komunii". Jedna z forumowiczek popularnego portalu pisze - Jestem chrzestną i już jestem po komunii. Kupiłam małej prezent o wartości 500 zł i wydaje mi się, że to odpowiednia kwota. Jednak chrzestny przeszedł samego siebie: wydał na małą 3.000 zł. fatalnie się z tym czuję. – Kiedyś standardowym upominkiem był zegarek na rękę, uważany za symbol dorosłości. Teraz powszechnymi upominkami stały się komputery, telefony komórkowe, sprzęty muzyczne. Upominki komunijne, niezależnie od wartości materialnej, powinny przede wszystkim przypominać dziecku o tym ważnym wydarzeniu. Niedrogim i dobrym wyborem jest np. album komunijny, do którego można wrócić z sentymentem po latach lub, jak uważa kolejna z forumowiczek, postawmy na edukację – Komputerowe programy edukacyjne można dostać w rozsądnej cenie np. już od 19 zł za programy do nauki języków, 89 zł za encyklopedię PWN – powinna starczyć na długie lata nauki. Takie prezenty rozwijają i nie rzuca ich sie w kąt, kiedy przestają być modne.

przyjecie_komunijne_1

W domu czy w lokalu?

Przyjęcie komunijne możemy zorganizować w domu lub wynająć salę w lokalu. Przyjęcia w domu są tańsze, ale musimy pamiętać, że to rozwiązanie będzie wymagało od nas poświęcenia większej ilości pracy i czasu. Musimy osobiście nad wszystkim czuwać i dopilnować najdrobniejszych szczegółów. W takiej sytuacji dobrze jest zapewnić sobie dodatkową pomoc, aby to ważne święto przez nadmiar obowiązków nie stało się powodem zdenerwowania i przemęczenia. Wynajęcie sali i powierzenie organizacji przyjęcia np. hotelowi jest rozwiązaniem bardziej komfortowym, gdyż nie wymaga z naszej strony żadnych przygotowań.
To dobre wyjście dla tych, którzy chcą ten dzień poświęcić wyłącznie na uroczystości komunijne i spotkania rodzinne. - Organizacja przyjęć komunijnych, podobnie jak wesel, przeniosła się z domów do sal restauracyjnych. Z roku na rok notujemy coraz więcej rezerwacji na przyjęcia komunijne, co potwierdza tą tendencję. Przygotowanie dziecka do sakramentu wymaga od rodziców poświęcenia czasu i energii. Dlatego rodzice coraz chętniej powierzają organizację przyjęcia komunijnego hotelom – mówi Marta Kucharska, Specjalista ds. Eventów w hotelu Courtyard by Marriott Warsaw Airport. – Wynajmując salę na komunię, nasi goście mają zapewniony bogate menu, profesjonalny serwis oraz obsługę catering managera podczas trwania całego przyjęcia. Rodzice nie muszą się o nic martwić. Mogą w pełni uczestniczyć w wydarzeniu. Dużym plusem obiektów hotelarskich jest dogodna lokalizacja, w naszym przypadku przy lotnisku, oraz baza noclegowa, umożliwiająca gościom spoza Warszawy, a nawet z zagranicy, komfortowy nocleg. – dodaje Marta Kucharska, prywatnie mama Karoliny, przystępującej w tym roku do Komunii Świętej.  

przyjecie_komunijne_2

Koszt zorganizowania przyjęcia komunijnego w hotelu jest zróżnicowany i zależy od tego, na jaką opcję się zdecydujemy. Przykładowo w hotelu Courtyard by Marriott Warsaw Airport za wynajęcie sali, obiad wraz napojami zapłacimy już od 99 zł od osoby. Planując przyjęcie komunijne w hotelu czy restauracji pamiętajmy o tym, aby z dużym wyprzedzeniem zarezerwować salę i szczegółowo uzgodnić menu oraz czas trwania uroczystości.

I już po…

Jeśli odpowiednio wcześnie zaplanujemy i przemyślimy zorganizowanie przyjęcia komunijnego unikniemy stresu i gorączkowego załatwiania wszystkiego na ostatnią chwile. A w dniu przyjęcia, będziemy mogli wraz z naszym dzieckiem w pełni cieszyć się tą chwilą. Udane przyjęcie komunijne z pewnością pozostanie w naszej pamięci na długie lata.

 

Zobacz również: Zabawy z dzieckiem

  Co to jest RSS?

Created by Danuta Popowicz, Gliwice 2005 - 2014
Kopiowanie tylko za zgodą redakcji
W serwisie ABC Gospodyni są wykorzystywane
pliki cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki.

           O serwisie, kontakt, informacje