Przyjęcie dla dzieci – mali artyści

Artystyczne przyjęcie dla dzieci to pomysł na temat przewodni dziecięcego balu nadający się dla każdej grupy wiekowej.

Przyjecia dla dzieci - mali artysci

Młodsze dzieci mogą zajmować się prostymi technikami plastycznymi a starsze mogą stanąć przed poważniejszymi wyzwaniami jak na przykład malowanie własnych portretów czy wspólne tworzenie wielkich rzeźb.

Przy organizowaniu tego typu zabawy należy koniecznie uprzedzić gości w zaproszeniu o tematyce przyjęcia i zaproponować specjalne ubranie, które może podczas zabawy zostać co nieco przybrudzone. Należy również zastanowić się nad miejscem zorganizowania takiej zabawy. Dzieci podczas malowania czy klejenia na pewno sporo nabrudzą.

Dekoracje

Podstawową i jednocześnie bardzo atrakcyjną dekoracją na przyjęcia dla dzieci są oczywiście balony, które i przy tym temacie przewodnim zabawy bardzo dobrze się do tego nadają wprowadzając wesoły nastrój.
Na ścianie można przygotować duże, kolorowe plakaty informujące o danym wydarzeniu.
Inne dekoracje w dużym stopniu zależą od zaplanowanych zabaw.

Propozycje zajęć

Wspólne malowanie na ścianie
Do tej zabawy należy przygotować bardzo duże arkusze papieru, gęste farby i pędzle. Na ścianie (najlepiej w pomieszczeniu które może zostać narażone na zabrudzenie) lub w ogrodzie (na wcześniej przygotowanej i dobrze umocowanej płycie sporego rozmiaru) mocujemy za pomocą kleju lub taśmy klejącej arkusze papieru. Dzieci podczas zabawy malują wspólnie wielki obrazek o zadanej tematyce. Jeśli jest większa grupa dzieci a powierzchnia papieru nie pozwala na malowanie wszystkim uczestnikom zabawy równocześnie, dzieci mogą malować grupkami.
Tematy mogą być różne, na przykład dzieci mogą malować łatające balony na tle niebieskiego nieba. W tym przypadku każde dziecko maluje swój balon, który podpisuje sam lub pomaga mu w tym ktoś starszy.
Należy pamiętać że do takiej techniki malowania farba musi być gęsta, mnogą to być również grube markery ale efekt w przypadku farb jest o wiele lepszy. Warto też zabezpieczyć dobrze podłogę pod ścianą.

Malowane życzeń dla solenizanta
Zabawa podobna do przedniej z tym że można tu wykorzystać dużo mniejszy format papieru i nie musi on być przyklejany do ściany. Można taki arkusz położyć na zabezpieczonym stole lub na podłodze.
Przed przyjęciem należy na górze przygotowanego arkusza papieru wykonać napis informujący o święcie głównego bohatera przyjęcia (np.: 100 lat Aniu!, Wszystkiego najlepszego Krzysiu!, 12 urodziny Agatki), warto też gdzieś na dole umieścić datę.
Podczas zabawy każde z dzieci podpisuje się własnoręcznie pod życzeniami i maluje jakiś drobny ozdobny element (serduszko, kwiatuszek itp.) lub wykonuje odcisk własnej rączki zamoczonej w kolorowej farbie. Takie odciśnięte łapki warto podpisać, będzie to miła pamiątka.

Z rąk do rąk
Dzieci siadają w kółeczku i każde otrzymuje do ręki kolorowego markera. Solenizant otrzymuje dodatkowo kartkę z bloku przymocowaną do sztywnego podkładu i zaczyna rysunek. Rysuje jakiś prosty element (kółko, kreskę itp.) nie mówiąc co to będzie. Kolejny uczestnik zabawy domalowuje następny element i tak w kółeczko aż do powstania całego obrazka.

Lepienie figurek
Dla dzieci nieco starszych warto zorganizować konkurs rzeźbiarski. Dzieci mogą lepić figurki (na przykład zwierząt) z gliny lub dowolnej innej masy plastycznej.

Malowanie portretów
Dzieci dobieramy parami i usadzamy naprzeciwko siebie. Każdy z uczestników rysuje portret swojego towarzysza. Po zakończeniu warto urządzić mała wystawę.

Kucharze artyści
Jako poczęstunek dla dzieci można przygotować małe pizze. Nich każdy z uczestników zabawy sam własnoręcznie ozdobi swoją pizze wcześniej przygotowanymi produktami.

Kolorowe koszulki
Do zorganizowania tej zabawy trzeba przygotować specjalne farby do malowania na tkaninach, pędzelki i dla każdego dziecka zwykły biały t-shirt . Do każdej koszulki warto włożyć kawałek tektury tak aby była ładnie rozprostowana i aby farba nie przebijała na spodnią część.
Własnoręcznie ozdobione koszulki to wspaniała zabawa i jednocześnie pamiątka wspólnej zabawy.

Malowanie palcami
Dla maluchów wspaniałą zabawą jest malowanie palcami. Specjalne farby są dostępne w odpowiednich sklepach.

Papierowa rzeźba
Organizując przyjęcie urodzinowe w ogrodzie można pokusić się na wspólne wykonanie dużej rzeźby z masy papierowej. Wcześniej należy przygotować różne małe kartony, rurki po papierze toaletowym i ręcznikach papierowych, patyczki oraz miskę z klejem z mąki. Dodatkowo będą potrzebne spore ilości starych gazet, które dzieci będą darły na paski i po zamoczeniu w kleju oklejały kolejne elementy rzeźby. Zabawa ta nadaje się raczej dla nieco starszych dzieci.

Kliknij w obrazek aby pobrać zaproszenie i dyplom

maliartysci

Wybrane dla Ciebie...

1 Odpowiedź

  1. 23/03/2016

    […] proponowanej dzisiaj zabawie plastycznej, dajemy dziecku gotowe elementy i zachęcamy do wypełnienia nimi powierzchni obrazka. Właściwie […]