logo_abcgospodyni

 

 

 

Strona główna       Poradnik domowy       Gotowanie       Dzieci       Zdrowie i uroda       Praca       Projekty       Rękodzieło       Rozrywka         Gratisy       Blog

    

 

 

 

 

 

 

 

Jak założyć firmę? Przewodnik krok po kroku.

Założenie własnej firmy to jeden ze sposobów na własną aktywność zawodową. Pomocny w tym będzie dla Ciebie poradnik na stronie internetowej www.kobietaiprawo.pl. Pierwsze fragmenty możesz przeczytać poniżej.

 

Krok 1
- decyzja - czy chcę prowadzić firmę sama, w postaci jednoosobowej działalności gospodarczej, czy w formie spółki? Jeśli decydujesz się na spółkę, to trzeba najpierw zawrzeć umowę.

Krok 2 - uzyskanie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej w urzędzie miasta lub gminy.
W urzędzie miasta lub gminy, właściwym ze względu na miejsce prowadzenia działalności gospodarczej lub stałego miejsca zamieszkania trzeba złożyć wniosek o wpis do ewidencji gospodarczej.

Co trzeba przygotować przed wizytą w urzędzie?

- nazwę firmy ( pełną i skróconą- np. Firma Handlowo-Usługowa „ As", nazwa skrócona „ As")

- numer PKD – Polskiej Klasyfikacji Działalności- prowadzonej działalności; PKD zawiera obszerny spis rodzajów działalności gospodarczej z przyporządkowanymi numerami. Trzeba odszukać właściwy rodzaj działalności a następnie wpisać jego numer do wniosku.

Potrzebne dokumenty: dowód osobisty do wglądu-jeśli działalność ma być prowadzona w formie spółki, to każdy wspólnik/wspólniczka musi uzyskać wpis.

We wniosku podajesz:
- swoje imię i nazwisko oraz PESEL
- nazwę firmy ( pełną i skróconą)
- swój adres zameldowania oraz adres siedziby firmy
- miejsce wykonywania działalności (np. obszar całego kraju albo tylko adres siedziby, jeśli działalność będziesz wykonywać tylko w lokalu firmy)
- numer PKD prowadzonej działalności - najlepiej jest podać więcej rodzajów PKD, jeśli nawet nie zaczniesz od początku wykonywać wszystkich rodzajów działalności, ale planujesz je w przyszłości.
Podanie większej ilości rodzajów PKD w żaden sposób Ci nie szkodzi. Natomiast, jeśli Twoja firma się rozwinie i zaczniesz wykonywać dodatkowy rodzaj działalności, nie ujęty we wniosku, to za każdym razem będziesz musiała zgłaszać to do urzędu w ciągu 14 dni od dokonania zmiany (50 zł za zmianę wpisu).
- datę rozpoczęcia działalności gospodarczej ( weź pod uwagę, że przygotowanie wszystkich dokumentów może potrwać do 3 tygodni, choć w praktyce dzieje się to szybciej).

Ile to kosztuje?
Wpis do ewidencji działalności gospodarczej kosztuje 100 zł, a każda zmiana we wpisie 50 zł.

Są to jedynie pierwsze dwa kroki do założenia własnej firmy, dalszą część doskonałego poradnika znajdziesz na stronie Kobieta i prawo.
Przeczytaj cały poradnik

Znajdziesz tam opis kolejnych kroków do założenia własnej firmy:
- koncesja lub uprawnienia zawodowe
- uzyskanie numeru statystycznego REGON w GUS
- wyrobienie pieczątki firmowej
- otwarcie firmowego rachunku w bank
- złożenie wniosku o NIP w urzędzie skarbowym
- rejestracja w podatku VAT w urzędzie skarbowym
- zgłoszenie w ZUSI-ie

 

>>>Artykuły praca<<<

  Co to jest RSS?

Created by Danuta Popowicz, Gliwice 2005 - 2016
Kopiowanie tylko za zgodą redakcji
W serwisie ABC Gospodyni są wykorzystywane
pliki cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki.

           O serwisie, kontakt, informacje