Podkładki pod kubki z papierowej wikliny

Co można zrobić ze stara książką telefoniczną? Wyrzucić do śmieci? Oddać na makulaturę? Można, choć czasem można ją wykorzystać do zrobienia ozdób, czy nawet dekoracyjnych elementów użytkowych.

Korzystając częściowo z zasad papierowej wikliny, można wykonać efektowne podkładki pod kubki z koszyczkiem. Zamiast książki telefonicznej mogą to być również stare i niepotrzebne gazety, czasopisma.

Co będzie potrzebne?

Poza podstawowym materiałem w postaci zbędnych arkuszy papieru, potrzebujemy: klej, patyczek bambusowy do szaszłyków, farby akrylowe, bezbarwny lakier.

Na początek przygotowujemy paski papieru o szerokości około 8 – 10 cm. Ja, wykorzystując książkę telefoniczną, przycinałam strony na pół.podkladki_01

Kiedy już przytniemy sporą liczbę pasków, musimy pozwijać je w rurki. Jak to robić, widać najlepiej na zdjęciu.

podkladki_02

Papier musi być ułożony skośnie względem patyczka. Końcówkę smarujemy klejem, aby zapobiec rozwijaniu się.

Rurki przygotowane z książki są nieco krótsze od zwijanych z gazety, ale w niczym to nie przeszkadza. Możemy ich równie dobrze używać jako tworzywa twórczego do wyplatania koszyków, jak i innych prac plastycznych. Rurki można łączyć ze sobą wkładając (na klej) jedną w drugą.

Kolejną czynnością jest zwijanie rurek w koła. Najlepiej przygotować je o różnych średnicach. Najwygodniej jest zwijać na ołówku, patyczkach, wszelkich innych rurkach, najlepiej niezbyt śliskich.

podkladki_03

Mniejszych kółek musimy przygotować dość dużo, ale potrzebne są też większe, na środek podstawki oraz spód koszyczka. Zwijamy je z kliku rurek połączonych ze sobą. I tak otrzymujemy elementy, które łączymy za pomocą kleju. Do większego koła przyklejamy na obwodzie mniejsze, następnie całość oklejamy jeszcze oddzielnymi rurkami, tak aby powstała ramka.

podkladki_04

Po sklejeniu podkładek, czas przygotować koszyczek do ich przechowywania. W tym celu zwijamy rurki tak długo, aż obwód koła będzie troszkę szerszy niż podstawek. Następnie przyklejamy mniejsze kółka, tworząc ażurowy brzeg.

podkladki_05

W końcu przychodzi czas na wykończenie wszystkich elementów. Najlepiej pomalować je farbą akrylową.

podkladki_06

Ciekawie wygląda tak zwana przecierka, kiedy wszystko malujemy jednym kolorem, następnie za pomocą gąbki, wcieramy drugi kolor. Ja pomalowałam najpierw na kolor kremowy, następnie wykonałam przecierką białym.
Przecierki robimy dość gęstą farbą, szybkim, zdecydowanym ruchem. Na poniższym zdjęciu widoczny jest efekt końcowy.

podkladki_07

Po dobrym wyschnięciu farby akrylowej, całość lakierujemy bezbarwnym lakierem, najlepiej satynowym.

podkladki_08

Jeśli jesteś smakoszem herbaty, zobacz na blogu jak udekorować puszki na herbatę.

Wybrane dla Ciebie...

1 Odpowiedź

  1. 13/03/2016

    […] Następnie przystępujemy do oklejania, zaczynając od dna. Sposób skręcania papierowych rurek i kółek, jest opisany dokładnie w instrukcji wykonania podkładek pod kubki. […]