Ozdobny pojemnik z recyklingu

Kontynuując temat domowego recyklingu, prezentuję sposób wykonania ozdobnego pojemnika, przeznaczonego na długopisy, słone paluszki, a nawet jako wazonik. Zastosowań może być wiele.

Głównym materiałem jest ponownie książka telefoniczna, choć nadają się do tego wszelkie gazety, czasopisma, czyli to co zazwyczaj wyrzucamy do śmieci. Dodatkowo wykorzystamy tu pustą butelkę po płynie do kąpieli, co zapewni szczelność i zabezpieczy przed wodą papier, szczególnie dotyczy to wykorzystania pojemnika jako wazonu.

Plastikową butelkę, po starannym umyciu, obcinamy równo na potrzebną wysokość. Najlepiej robić to nożykiem introligatorskim, a gdyby zostały jakieś małe nierówności, wygładzamy je drobnym papierem ściernym.

pojemnik_1

Następnie przystępujemy do oklejania, zaczynając od dna. Sposób skręcania papierowych rurek i kółek, jest opisany dokładnie w instrukcji wykonania podkładek pod kubki.

Dno robimy dokładnie tak samo jak środki podkładek, czyli zwijamy spiralnie, łącząc kolejne rurki ze sobą przez wklejanie jedną w drugą.

pojemnik_2

Gdy mamy już krążek dna, o średnicy identycznej jak średnica butelki, przyklejamy go klejem na gorąco.

pojemnik_3

Kolejna czynność to oklejanie butelki gazetowymi rurkami. Zaczynamy oklejanie od góry, używając ponownie kleju na gorąco.

pojemnik_5

W ten sposób otrzymujemy już nieco ozdobiony pojemnik, który dla dodania lepszego efektu, oklejamy papierowymi pierścieniami, skręconymi z rurek. Rozmieszczamy je według własnego uznania.

pojemnik_6

Zostało jeszcze pomalowanie całości w wybranym kolorze. Dla ułatwienia, warto wykleić brzeg butelki od wewnątrz taśmą klejącą, zapobiegnie to zamalowaniu wnętrza.

Ponownie, jak to miało miejsce w przypadku podkładek pod kubki, użyjemy dwóch kolorów. Ciemniejszą farbą akrylową malujemy całość, następnie białą wykonujemy przecierki.

Po dobrym wyschnięciu, dwukrotnie pokrywamy pojemnik bezbarwnym lakierem, najlepiej satynowym.

pojemnik_z_recyklingu

Wybrane dla Ciebie...