logo_abcgospodyni

 

 

 

Strona główna       Poradnik domowy       Gotowanie       Dzieci       Zdrowie i uroda       Praca       Projekty       Rękodzieło       Rozrywka         Gratisy       Blog

    

 

 

 

 

 

 

 

Aranżacja nawierzchni w ogrodzie - część II

Dróżki, ścieżki i alejki

Po wytyczeniu miejsc parkingowych, następnym krokiem w aranżacji posesji jest zaplanowanie ścieżek w ogrodzie. Przydomowe alejki nie tylko ułatwiają komunikację w obrębie ogrodu, ale dzięki ciekawej kolorystyce nawierzchni podkreślają też styl i charakter przestrzeni wokół domu. Aby ścieżki były funkcjonalne, powinniśmy pomyśleć zarówno o alejkach od frontu, jak i tych z tyłu domu, prowadzących do części wypoczynkowej. Standardowa szerokość ścieżki to 93 cm.

 

ogrod„Podobnie jak w przypadku podjazdów, tak i w kwestii ogrodowych alejek, obowiązują pewne ogólne zasady. Przede wszystkim dobieramy do nich kostkę o odpowiedniej grubości. Najlepiej sprawdza się bruk o grubości 6 cm.

I zawsze należy pamiętać, że im węższy element nawierzchni, tym drobniejsza powinna być kostka. Unikniemy wtedy kłopotliwego docinania jej brzegów. Do wykładania ogrodowych ścieżek znakomicie nadają się np. kostki Piccola firmy Libet o trapezowym kształcie. Występują zarówno w powierzchniach Elegante – wykonane z najwyższej jakości kruszyw, takich jak marmur, granit czy bazalt, odwzorowują strukturę naturalnego kamienia, jak i w linii Libet Decco Colormix charakteryzującej się melanżowymi barwami jesieni, magma i pastello." – radzi Ernest Raczewski. Starannie wytyczone ogrodowe ścieżki pełnią nie tylko funkcję praktyczną, są także elementem dekoracyjnym.

Szczególnie efektownie wyglądają kręte, wijące się alejki, które nikną w zakątkach ogrodu. Przy wyborze takiego typu ścieżki warto skorzystać z elementów wykończeniowych – palisad i krawężników. „Ciekawy efekt wizualny uzyskamy dzięki wykończeniom kontrastowym do koloru nawierzchni na ścieżce. Mogą to być np. krawężniki Kravento Grande lub Kravento Basso i palisady – okrągłe oraz trapezowe. Elementy wykończeniowe umożliwią zaprojektowanie niepowtarzalnych linii brzegowych nawierzchni, zarówno w formie łuków, jak i linii prostych." – radzi ekspert z firmy Libet.

Czas na chwilę relaksu

Projektując przydomową posesję należy wyodrębnić miejsce na odpoczynek, w którym możemy spędzać piękne, letnie wieczory w towarzystwie rodziny i gości. Wielkość tej strefy zależy wyłącznie od preferencji właściciela i przeznaczenia działki, ale nie powinna mieć mniej niż 3-4 metry średnicy. Należy także pomyśleć o doprowadzeniu do niej ścieżki, która ułatwi przenoszenie z domu jedzenia i napojów. Aby przestrzeń wypoczynkowa była funkcjonalna, także wymaga specjalnej nawierzchni. „Na duże powierzchnie w ogrodziepolecam płyty Sheridan z linii Libet Patio, ręcznie cięte z naturalnego kamienia. Surowiec ten pochodzi z gór Rajasthanu i charakteryzuje sogrodię wyjątkową fakturą, trwałością i małą nasiąkliwością. A więc kamień ten poza walorami estetycznymi posiada także praktyczne – wytrzymałość i dużo mniejszą podatność na zabrudzenia. Sheridan z Libet Patio to trzy gamy kolorów jasny, chłodny – mint, ceglasty – sunset i ciemnobrązowy - brown forest. Na tarasy pod altanami świetnie nadaje się także kostka brukowa, ale nejlepiej  bezfazowa np. Via Castello, Piccola, Modena czy Akropol. Starannie ułożone elementy przylegają do siebie i tworzą praktycznie jednorodną powierzchnię o niewielkich fugach. Takie podłoże jest przyjazne wszelkim stojącym na niej elementom; meblom, przenośnym grillom a także damskim szpilkom" – dodaje Ernest Raczewski.

Szeroki wachlarz oferty kostek brukowych sprawia, że materiał ten staje się coraz bardziej popularny. Oryginalnie zaprojektowne posesje cieszą oko właścicieli i bywają inspiracją dla gości. Każdą przestrzeń możemy dziś zaaranżować w zgodzie z naszymi potrzebami i gustem. „Kupując kostkę brukową sprawdźmy przede wszystkim czy jej producent deklaruje zgodność z normami europejskimi. Zastosowanie szlachetnych kostek brukowych od renomowanego producenta zagwarantuje trwałość nawierzchni, która będzie służyła nam przez wiele następnych lat." – radzi projektant.

Informacja prasowa Libet

>>>część I<<<

  Co to jest RSS?

Created by Danuta Popowicz, Gliwice 2005 - 2014
Kopiowanie tylko za zgodą redakcji
W serwisie ABC Gospodyni są wykorzystywane
pliki cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki.

           O serwisie, kontakt, informacje