logo_abcgospodyni

 

 

 

Strona główna       Poradnik domowy       Gotowanie       Dzieci       Zdrowie i uroda       Praca       Projekty       Rękodzieło       Rozrywka         Gratisy       Blog

    

 

 

 

ads4books

Gry i zabawy dla dzieci

Wspaniała książka, która pozwala uczyć dziecko kreatywności, a także odkrywać jego zdolności. Poradnik zawiera kilkaset zabaw, prostych i bardziej skomplikowanych, przeznaczonych dla dzieci już od pierwszego miesiąca życia.

 

 

 

Aranżacja nawierzchni w ogrodzie

Piękny ogród wokół domu to nie tylko powód do dumy, ale też wymarzone miejsce  odpoczynku i relaksu dla domowników i gości.  Aranżacja posesji spędza sen z powiek niejednemu właścicielowi działki. W jaki sposób zagospodarować wolną przestrzeń? Jak rozplanować ogrodowe alejki i podjazdy? Jaką kostkę wybrać, aby była jednocześnie praktyczna i estetyczna? Za pomocą kilku prostych rad podpowiadamy, na co zwrócić szczególną uwagę projektując nawierzchnię w ogrodzie.

 Ładna nawierzchnia jest nieodłącznym elementem każdego ogrodu. Starannie zaprojektowana, nie tylko ułatwi poruszanie się w obrębie ogrodu, ale też podkreśli jego styl i charakter. Zaplanowanie nawierzchni na przydomowej posesji, to często nie lada problem. Wymarzony efekt trudno jest osiągnąć, bo przestrzeń powinna być jednocześnie funkcjonalna, łatwa w pielęgnacji i estetyczna. Ładnie urządzona działka będzie nam przecież służyła przez wiele lat. Planując aranżację ogrodu należy pamiętać, że rozplanowanie przestrzeni i wybór nawierzchni zależą przede wszystkim od naszych oczekiwań,  co do przeznaczenia działki. Dlatego poniżej podpowiadamy, jak odpowiednio zagospodarować ogród i jaką dobrać nawierzchnię, aby całość była funkcjonalna i estetyczna. W przykładzie posłużymy się średniej wielkości działką o wymiarach 20 na 30 metrów, na której postawiono budynek o wymiarach 10 na 10 metrów.


ogrodyProjekt i przygotowanie gruntu

Przed przystąpieniem do robót budowlanych konieczne jest wykonanie projektu lub planu przydomowego podjazdu i ścieżek ogrodowych.
Warto skorzystać z porady fachowca, która pomoże znaleźć nam odpowiedź na kilka pytań: jak dużą powierzchnię będzie miała nawierzchnia, jak dużym obciążeniom będzie ona poddawana, jak zamierzamy ją odwodnić, jaki wzór i kolorystyka kostek odpowiada nam najbardziej. Przed przystąpieniem do układania nawierzchni należy odpowiednio przygotować grunt: oczyścić go, usunąć zalęgające w nim korzenie i rośliny, położyć podbudowę ze żwiru, grysu lub żużlu wielkopiecowego oraz podsypkę z drobnego piasku. Dopiero na właściwie przygotowanym gruncie można układać kostkę, pamiętając o odpowiednim systemie nawadniania i wyprofilowania nawierzchni. Dlatego warto skorzystać z usług renomowanych producentów takich jak firma Libet, która poza bogatym wyborem szlachetnych kostek brukowych, oferuje swoim klientom bezpłatny projekt architekta, doradztwo i wykonanie.
 

 

podjazd Podjazd i parking

Jednym z najważniejszych elementów przydomowej posesji jest podjazd oraz przestrzeń przeznaczona na parkowanie samochodu.
Na samym początku planowania nawierzchni należy więc wyodrębnić miejsce parkingowe bądź drogę dojazdową, jeśli mamy garaż. Zakładając, że drzwi do garażu mają standardową szerokość 2,4 metra, aby móc bez problemów do nich dojechać, na podjazd należy wygrodzić ścieżkę o szerokości około 3 metrów. Jeśli jednak garaż jest daleko od bramy wjazdowej, warto dodatkowo pomyśleć o przestrzeni do zawracania samochodu.

Standardowa ilość miejsca, jaką powinniśmy zostawić na zaparkowanie jednego samochodu to 2,5 x 5 metrów. Jeśli samochodów jest więcej lub przewidujemy parking dla gości, to szerokość wolnej przestrzeni powinna zostać powiększona o 2,5 - 3 metry na każdy dodatkowy samochód. Po wyznaczeniu podjazdu i miejsca parkingowego, kolejnym krokiem jest dobór odpowiedniej nawierzchni. Generalna zasada mówi, że im bardziej intensywnie jest eksploatowane podłoże, tym grubsza powinna być jego nawierzchnia. Dlatego na podjeździe i parkingu zawsze układamy kostkę o grubości co najmniej 6 cm (pod pojazdy osobowe), do 10 cm (pod pojazdy ciężarowe). Na chodniki dla pieszych wystarczy kostka o gr. 4cm. W zależności od tego, jakie pojazdy pojawią się na naszym podwórku, parametry kostki powinniśmy dobrać do warunków, w jakich będzie eksploatowana. Jedną z ciekawszych propozycji nawierzchni na podjazd i parking są szlachetne kostki brukowe Libet. "Wśród wielu kształtów i kolorów kostek szlachetnych z linii Libet Decco z pewnością znajdziemy takie, które stworzą nawierzchnię odpowiadającą gustowi domowników. ogrodNiemniej, przy planowaniu rozkładu kostki brukowej w ogrodzie warto przestrzegać kilku podstawowych zasad." – radzi Ernest Raczewski, architekt współpracujący z firmą Libet. „Na duże powierzchnie, takie jak parking samochodowy, zalecałbym większe kostki szlachetne: kostkę Via Castello lub Krakowską z grupy Colormix. Dzięki specjalnemu procesowi produkcji kostki te wyróżniają się unikalnym melanżem kolorów w tonacjach brązu i czerwieni. Dlatego szczególnie sprawdzają się na części nawierzchni przeznaczonej na miejsce parkingowe lub podjazd. Nie będzie na nich widać ewentualnych zabrudzeń od błota, śladów opon czy plam oleju, podobnie jak na ciemnych kostkach – w kolorze nero z grupy Elegante." – dodaje.

 

>>>część II<<<

  Co to jest RSS?

Created by Danuta Popowicz, Gliwice 2005 - 2014
Kopiowanie tylko za zgodą redakcji
W serwisie ABC Gospodyni są wykorzystywane
pliki cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki.

           O serwisie, kontakt, informacje