Nordic Walking, dlaczego z kijkami?

Może już zastanawiałeś się nad tym? Dlaczego ludzie chodzą z kijkami? Co się dzieje? Dotychczas nikt nie potrzebował kijków żeby uprawiać sport.

Zanim odpowiemy na te pytania zastanówmy się nad genezą tego rodzaju aktywności fizycznej. Skąd moda na Nordic Walking? Jak się okazało przyszła ona z Finlandii.

Nordic Walking

Narciarze biegowi trenowali cały rok przygotowując się do sezonu. Właśnie to oni pierwsi biegali z kijkami, na sucho bez nart w okresie letnim.
W latach osiemdziesiątych dwudziestego wieku zaczęli naśladować ich inni sportowcy. Około dziesięć lat później upowszechniło to się w społeczeństwie.
Jak podają sondaże 32% (500 000) finów stara się choć raz w tygodniu wyjść na spacer. Na świecie aktywność tę uprawia już 6 000 000 osób a liczba ta ciągle rośnie.

Nordic Walking jest bardzo korzystny dla zdrowia ponieważ angażuje 90% mięśni organizmu oraz podnosi ogólną sprawność. Kolejnym atutem jest brak ograniczeń wiekowych związanych z tego rodzaju spacerami. Dzięki kijkom odciążone są stawy, prostujemy i odciążamy kręgosłup, korygujemy wady postawy wzmacniając mięśnie. Kijki to dobre zabezpieczenie przed upadkiem, szczególnie podczas mroźnych zim. Zarówno młodzi jak i starsi mogą dzięki temu uniknąć złamań oraz okresu rekonwalescencji. Nordic Walking to dobra metoda na walkę z otyłością oraz na przyjemną i efektywną rehabilitację. Organizowane są także zjazdy lekarzy na których poznają oni zalety włączenia do rehabilitacji ćwiczeń z kijkami. W krajach Europy Zachodniej Nordic Walking jest bardzo popularne natomiast w Polsce dzięki wysiłkom różnych organizacji oraz instruktorów także zdobywa coraz większą sławę. Choć w naszym kraju spacer ten jest znany od kilku lat to pobito już pewne rekordy w tej dyscyplinie. Organizuje się także dużo imprez zachęcających do spróbowania swoich sił z Nordic Walking. Dzięki temu polskie społeczeństwo jest coraz bardziej aktywne fizycznie i wysportowane. Wielu ludzi bez względu na wiek chwyta kije poprawiając swoją kondycję oraz samopoczucie. Spacer z kijkami to moda na ciekawe spędzenie czasu oraz zdrowy styl życia. Warto zarezerwować sobie chwilę na umiarkowany wysiłek fizyczny i odprężenie właśnie w ten sposób. Można by wymieniać jeszcze wiele aspektów zdrowotnych Nordic Walking jak choćby pomoc w dochodzeniu do sprawności w okresie rekonwalescencji, dobry wpływ na układ oddechowy, poprawa koordynacji ruchów. Nie sposób wymienić wszystkich pozytywnych skutków regularnego uprawiania spaceru nordyckiego Tego po prostu trzeba spróbować!

Jeśli masz już jakieś doświadczenie w tej dyscyplinie zachęcamy do wypowiedzi na największym w Polsce forum o Nordic Walking. Chętnie pomożemy wybrać sprzęt lub podzielimy się doświadczeniami na temat tego sportu. Jesteśmy otwarci na poglądy i chętni do pomocy.

Sebastian i Jonatan Kaczmarek

Wybrane dla Ciebie...