Mole spożywcze

Mole spożywcze (Plodia interpunctella)  to jedne z najbardziej uciążliwych szkodników zamieszkujących nasze kuchnie. Larwy owadów żerują na suchych produktach takich jak kasze, mąka, suszone owoce, zanieczyszczając żywność. Nawet plastikowe opakowania nie chronią pożywienia przed ich ingerencją, larwy wygryzają w nich niemal niewidoczne dziurki i dostają się do wewnątrz.

mole spozywcze

Mole spożywcze a mole ubraniowe

mol-ubraniowy

Mol ubraniowy

Mole są uciążliwym problemem dla wielu Polaków. Owadami, na które najczęściej się uskarżamy są mole ubraniowe TINEOLA  BISELIELLA, występujące w mieszkaniach, na strychach, w magazynach z wyrobami futrzarskimi, miejscach gdzie pozornie nie ma nic do zjedzenia. Ich szkodliwość polega głównie na niszczeniu materiałów pochodzenia zwierzęcego jak na przykład wełna. Łupem paść mogą także dywany, filcowe kapelusze, wyroby z piór, obicia mebli, futra, wyroby bawełniane. Mało kto wie, że oprócz moli ubraniowych, w naszych domach występują także mole spożywcze. Mola spożywczego w przeciwieństwie do mola ubraniowego, który najbardziej daje o sobie znać w momencie wymiany garderoby (na przykład w okresie zima/wiosna), napotykamy w kuchni praktycznie cały rok. Oba rodzaje moli różnią się także ubarwieniem. Mól ubraniowy, podobnie jak mól spożywczy reaguje na światło, często krążąc wokół lampy bądź telewizora. Dlatego obydwa rodzaje moli są bardzo często mylone przez konsumentów.

Mole spożywcze: środowisko życia i cykl rozwojowy

mol-spozywczy

Mol spożywczy

Naturalnym środowiskiem życia moli spożywczych są pomieszczenia kuchenne, lub inne, w których przechowuje się żywność. Larwy owadów żerują na bardzo szerokiej gamie produktów, mogą być to suszone owoce, mleko rozpuszczalne, mąka kukurydziana, mąka żytnia, rodzynki, suszone śliwki, orzechy, czekolada, słodycze, nasiona, pokarm dla ptaków, psów, kotów, rybek, krakersy, wysuszone czerwone papryczki, makarony, a nawet sól. Dorosłe osobniki są koloru brązowo – szarego, natomiast kolor larw zależy od źródła ich pokarmu (najczęściej są one białe, jednak zaobserwowano także różowe i zielone).

Mól spożywczy występuje w wielu krajach. W zależności od klimatu, cykl życiowy owada może trwać od 4 tygodni (najkrótszy) do 300 dni (najdłuższy). Samica składa średnio od 60 do 300 jaj, z których wylęgają się żarłoczne larwy. W zależności od temperatury, stadium larwalne może trwać od 2 do 41 tygodni. To właśnie larwy moli, a nie dorosłe osobniki powodują najwięcej szkód. Podczas żerowania wytwarzają duże ilości cienkich nici, w które owijają zarówno żywność jak i zrzucaną przez siebie skórę oraz odchody i skorupki jaj. Ilość produktu zanieczyszczona w ten sposób, przewyższa ilość żywności, jaką larwa może spożyć. Przechodząc w stadium poczwarki, larwy przemieszczają się najdalej jak mogą od źródła pokarmu, a z wytwarzanych przez nie nici powstaje kokon. Często wędrują po całym pomieszczeniu, umieszczając kokony najchętniej w miejscu, gdzie sufit styka się ze ścianą. Dorosłe mole mierzą nie więcej niż 8, 10 mm i żyją od 5 do 7 dni, dopóki nie spełnią swej podstawowej funkcji – reprodukcji. Nawet najbardziej rygorystyczne zachowanie zasad higieny nie gwarantuje, że w naszej kuchni nie zalęgną się dokuczliwe szkodniki. Trzeba pamiętać, że, zwłaszcza w czasie cieplejszej pory roku, mole mogą przelecieć do naszej kuchni z mieszkania sąsiada.

Prowadzone przez firmę SC Johnson badania, przyczyniły się do stworzenia innowacyjnego produktu marki Raid, zwalczającego mole spożywcze. Zadaniem pułapki Raid przeciw molom spożywczym jest po pierwsze wykrycie kłopotliwych pasożytów i w konsekwencji skuteczna walka z nimi.

Molom wstęp wzbroniony!

Co wiesz na temat moli spożywczych? A może masz je w swojej kuchni? Jeśli nie chcesz się dłużej dzielić swoim jedzeniem z tymi uciążliwymi insektami wypróbuj nowy, innowacyjny produkt firmy SC Johnson – Raid przeciw molom spożywczym.

Kuchnia to najważniejsze miejsce w domu. W niej przygotowujemy posiłki i przechowujemy produkty spożywcze. Ze względu na swoje przeznaczenie stwarza idealne warunki dla rozwoju różnego rodzaju insektów. Do najbardziej kłopotliwych, a jednocześnie najmniej znanych, należą mole spożywcze, których naturalnym środowiskiem życia są sypkie i suche produkty, przechowywane w kuchennych szafkach. Problem moli spożywczych może dotyczyć wszystkich i nawet najbardziej rygorystyczne zachowanie zasad higieny nie gwarantuje, że w naszej kuchni nie zalęgną się dokuczliwe szkodniki. Larwy tych owadów najczęściej przynoszone są do domu z zakupami. Jednak mole nie występują wyłącznie w sklepach spożywczych, ich obecność stwierdzono także w sklepach ze zwierzętami, nasionami, młynach i restauracjach. Dorosłe osobniki mogą także przelecieć do naszej kuchni z mieszkania sąsiada. Ze względu na niską świadomość problemu do chwili obecnej nikt nie zaproponował produktu pozwalającego na skuteczne wykrycie i pozbycie się tych dokuczliwych owadów. Wychodząc na przeciw potrzebom konsumentów firma SC Johnson, wprowadza na rynek innowacyjny produkt – Raid przeciw molom spożywczym, który niweluje problem moli spożywczych.

Raid przeciw molom spożywczym działa na zasadzie pułapki feromonowej. W opakowaniu znajdują się dwie kartonowe płytki, z których każda została nasączona specjalną substancją wabiącą, podobną do tej, której insekty używają do komunikowania się między sobą. Męska część populacji lgnie do płytki przyklejając się do niej. W ten sposób zostaje przerwany cykl rozrodczy owadów, którego efektem są żerujące larwy.

Raid przeciw molom spożywczym jest produktem bezzapachowym i całkowicie bezpiecznym. Nie zawiera składników biobójczych i dlatego może być umieszczany w pobliżu żywności. Produkt wystarczy umieścić wewnątrz szafki, w której przechowywane są produkty spożywcze. Raid przeciw molom spożywczym działa przez okres od 4 do 6 tygodni. Aby skutecznie pozbyć się moli należy stosować go w sposób ciągły.

Wybrane dla Ciebie...