Masy plastyczne dla dzieci

Bezpośredni kontakt dotykowy z materiałem daje możliwości odreagowania napięcia. Bezkształtna masa daje szerokie możliwości oddziaływań, od prostego rozrywania na kawałki, poprzez łączenie tych kawałków w figury, aż do tworzenia określonych przedmiotów realnych czy nieistniejących wytworów dziecięcej fantazji.

Dając dzieciom materiał do modelowania nie narzucamy tematu pracy. Proponujemy swobodną zabawę. Stosowanie w zabawie z dzieckiem różnorodnych technik plastycznych stymuluje ich dyspozycje twórcze. Rozwija fantazję, zdolności skojarzeniowe, pomysłowość, giętkość, oryginalność, płynność myślenia  zachęca do poszukiwań nieszablonowych rozwiązań.

Masa solna – fantastyczne tworzywo, nadające się już dla maluchów, ale i dla kreatywnych mam. Więcej informacji oraz przepisy, znajdziesz we wisie „masa solna„.

masa papierowa

Lepienie z masy papierowej

Masę papierowa można przygotować samodzielnie w domu.
Drobne kawałki ligniny lub papieru toaletowego trzeba rozmoczyć w wodzie i rozdrobnić palcami. Nadmiar wody należy odcedzić a mokre kawałki włożyć do naczynia z gęstym klejem wykonanym z mąki. Kleju powinno być trochę mniej niż mokrego papieru. Całą masę trzeba dokładnie wyrobić ręką tak jak ciasto rozcierając przy okazji kawałeczki papieru. Masa jest gotowa do użycia.
Z masy papierowej można robić różne przedmioty: płaskorzeźby, broszki, medaliony, wisiorki, paciorki, maski dekoracyjne. Do przygotowania płaskorzeźby najlepiej użyć jako podkładu tekturki na której będzie można modelować, należy pamiętać o oddzieleniu jej od masy papierowej kawałkiem papieru w celu uniknięcia przyklejenia się płaskorzeźby.

Modelowanie palcami płaskorzeźby można jeszcze wzbogacić przez wyciśnięcie na jej powierzchni kropek, kresek czy innych nieskomplikowanych wzorów wykorzystując do tego różne narzędzia takie jak: główka gwoździa, zaostrzony patyczek.

Do wyrobu broszek czy paciorków masa papierowa powinna być bardzo starannie rozdrobniona i można tu skorzystać z gotowych mas papierowych.

Broszki mogą mieć rozmaite kształty: rybki, kwiatki, zwierzątka. Można je ozdabiać kamyczkami. Aby broszka nadawała się do przypięcia należy pamiętać o małej agrafce, którą można przykleić do broszki kawałkiem materiału.

Po wyschnięciu ozdób z masy papierowej malujemy je farbą akwarelową, plakatową lub kolorowymi tuszami. Jeśli chcemy nadać wyrobowi połysku można zastosować jeszcze bezbarwny lakier.

Masa drzewna

Holzmache z Nerchau (lub podobna) jest mączką do modelowania, która po dodaniu wody zamienia się w bardzo plastyczną, schnącą na powietrzu modelinę o własnościach przypominających drewno. Gotowy przedmiot jest prawie nie do rozbicia, a przy tym lekki jak drewno i daje się jak drewno obrabiać.

Własności produktu

 • posiada własności zbliżone do drewna
 • utwardza się na powietrzu
 • łatwy do ugniatania po dodaniu wody
 • bardzo plastyczny
 • nieszkodliwy dla skóry i bezwonny
 • przyczepny prawie do wszystkich materiałów
 • ugnieciony i hermetycznie zamknięty nadaje się do modelowania przez dłuższy czas
 • po wyschnięciu lekki jak drewno i prawie nie do rozbicia
 • można również stosować na utwardzonym materiale
 • po utwardzeniu można go szlifować, wiercić, ciąć i obrabiać papierem ściernym
 • można ją malować wszelkimi farbami, lakierami i pokrywać glazurą

Glinka ceramiczna

Glina ceramiczna (bez wypieku, czyli schnąca na powietrzu) jest idealnym materiałem do modelowania i doskonale nadaje się do stosowania w przedszkolach i szkole, w celach terapeutycznych, w szczególności zaś do kreatywnego spędzania wolnego czasu i twórczości hobbystycznej.

Własności produktu

 • gotowy do użycia
 • bardzo plastyczny
 • bezwonny i nieszkodliwy dla skóry
 • przyczepny prawie do wszystkich materiałów
 • składa się z podstawowych substancji ceramicznych
 • utwardza się na powietrzu
 • daje się modelować przez dłuższy czas po utwardzeniu można go szlifować, wiercić, ciąć i obrabiać papierem ściernym
  można go malować wszelkimi farbami, lakierami i pokrywać glazurą

Zastosowanie
Glina ceramiczna nadaje się do wykonywania płaskorzeźb, głów lalek, naczyń, podstaw do lamp, odcisków liści i form, ozdób itp. oraz do restaurowania przedmiotów.

lepienie z gliny

O wiele lepsze i trwalsze efekty pracy otrzymuje się podczas pracy z klasyczną gliną ceramiczną, która wypala się w piecu, następnie pokrywa szkliwem i ponownie daje do pieca. Obecnie w większości miast organizowane są warsztaty dla dzieci, które osobiście bardzo polecam! Świetnym pomysłem jest zorganizowanie przyjęcia urodzinowego w pracowni ceramicznej.

 

Wybrane dla Ciebie...

2 komentarze

 1. 11/03/2016

  […] jest mąka, sól i woda. Jednak przepisy są nieco zróżnicowane w zależności od tego co chcemy modelować z masy. Nabierając praktyki w tworzeniu dzieł z masy solnej każdy sam nieco modyfikuje przepis. […]

 2. 11/03/2016

  […] figurek Dla dzieci nieco starszych warto zorganizować konkurs rzeźbiarski. Dzieci mogą lepić figurki (na przykład zwierząt) z gliny lub dowolnej innej masy […]