Malowanie z dzieckiem

Rozbudź kreatywność i wyobraźnię Twojego dziecka poprzez różne techniki malarskie. Warto zacząć już od najmłodszych lat!

Dzieci malowanie palcami

Stosowanie w zabawie z dzieckiem różnorodnych technik plastycznych stymuluje ich dyspozycje twórcze. Rozwija fantazję, zdolności skojarzeniowe, pomysłowość, giętkość, oryginalność, płynność myślenia  zachęca do poszukiwań nieszablonowych rozwiązań.

Malowanie palcami

Bezpośredni kontakt z farbą sprawia, iż malowanie staje się dla dzieci intensywnym przeżyciem. Tego typu praca twórcza dzieci pozytywnie wpływa na nastrój i ich zachowanie. Fakt, ze przy tego typu technice dzieci są najczęściej brudne jak nieboskie stworzenia – ale szczęśliwe!

Malowanie palcami ma wiele wspólnego z naturalną skłonnością dzieci do zabawy w błocie co, jak wszystkie mamy wiedzą, sprawia im ogromną frajdę.

Dzieci malują bezpośrednio mocząc w farbie palce. Wykonują rysunek na bardzo dużych arkuszach papieru, co zapewnia swobodę ekspresji. Daje to duże możliwości wypowiedzi graficznych przy minimum zdolności plastycznych. Ciekawy efekt wizualny otrzymuje się pozwalając dzieciom malować na przezroczystym ekranie (pleksi lub folia oprawiona w ramę) ustawionym w pionie i dobrze oświetlonym. Doskonały pomysł na dziecięce przyjęcie!
Przy tej technice istotny jest dobór właściwych farb, kupuj tylko te z atestem i uważnie czytaj wszelkie informacje na opakowaniu!

Możesz też przygotować podobne farby samodzielnie.

  • 1 łyżka żelatyny w proszku
  • 1/3 szkl. ciepłej wody do rozpuszczenia żelatyny
  • 1/3 tuby gliceryny
  • 1 łyżeczka płatków mydlanych
  • 1 szkl. mąki ziemniaczanej.

Wymienione składniki mieszamy w małej ilości zimnej wody. Następnie dodajemy 3 litry wrzącej wody i do całej masy 1/3 tuby farby plakatowej. Masa powinna mieć konsystencje gęstego budyniu.

Malowanie na szkle lub folii

Podczas malowania na szkle trzeba stale pamiętać, że właściwy obraz występuje po drugiej stronie. Trzeba więc najpierw malować wszystkie szczegóły a na końcu to co jest w najdalszym planie. Pamiętać też warto że właściwy obraz będzie odwrócony. Przed malowaniem na szkle należy przygotować na papierze szkic kompozycji i dobrze jest tez wstępnie go pokolorować akwarelą lub kredkami. Na szkicu kładziemy szkło i można malować. Jako szkicu można też użyć gotowych szablonów, których w internecie nie brakuje. Na zwykłym szkle można malować specjalnymi farbami lub farbami olejnymi, które niestety mają pewna wadę, ich schnięcie trwa dość długo i pracę trzeba wykonywać na raty.
Ze względu na bezpieczeństwo dzieci można z powodzeniem wykorzystać przejrzystą folię np. tzw. koszulki na dokumenty, na której wykonuje się obrazek a następnie przenosi go na dowolną powierzchnię. Obrazki tak wykonane przypominają witraże i można je wielokrotnie przyklejać.  Jednak w tym przypadku trzeba użyć specjalnych farb o których więcej możesz przeczytać tutaj.

Malowanie na tkaninach

Wiele frajdy może przynieść dzieciom samodzielne ozdobienie własnej koszulki, czapki czy torby. Do tego celu potrzebne są jednak specjalistyczne farby o których więcej przeczytasz . Można przy ich użyciu malować lub rysować specjalnymi sztyftami a po utrwaleniu obrazka żelazkiem prać.

Malowanie na podkładzie z kaszy

Całą powierzchnię tektury na której będzie wykonywana praca malujemy klejem z mąki i posypujemy jakąkolwiek kaszą. Na wierzch kładziemy druga tekturkę i dokładnie dociskamy aby kasza dobrze przylgnęła. Gdy podkład jest już suchy można po nim malować. Druga wersja tej techniki polega na pokryciu tylko niektórych, wybranych części tekturki kaszą.

Wybrane dla Ciebie...

1 Odpowiedź

  1. 11/03/2016

    […] dzieciom kredki i małe kartki papieru ale zapewniam, że nie jest to już tak wspaniała zabawa. Farby do malowania palcami można też przygotować […]