Jak zrobić wielkanocne pisanki?

Metod ozdabiania świątecznych pisanek jest bardzo dużo, jedne techniki są bardzo proste inne wymagają wprawy, czasu i cierpliwości.

Przedstawię tutaj trzy, stosunkowo proste sposoby na wielkanocne pisanki.

trzy_pisanki

Pierwszy z nich to wydrapywanie wzorów  na zafarbowanym jajku. Ponieważ jest to czynność dość czasochłonna proponuję wykorzystać w tym celu urządzenie do manicure. Kiedyś takie urządzenie kupiłam sobie, jednak pozostałam przy tradycyjnym sposobie wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych paznokci. Urządzenie stało zupełnie niewykorzystywane do czasu kiedy wpadłam a pomysł użycia go do ozdabiania pisanek. Robienie pisanek tą metodą okazało się niezwykle proste i nie odczuwałam już bólu palców przy wydrapywaniu jajek dla całej rodziny.

Oczywiście jeśli nie masz takiego urządzenia możesz drapanki robić w tradycyjny sposób, wykorzystując ostry nożyk, igłę czy żyletkę.

Pierwszym krokiem do wykonania drapanych pisanek jest ich zabarwienie. Co prawda w sklepach można kupić barwniki do jaj, ja jednak jestem zwolenniczką naturalnych barwników, a szczególnie barwienia w łuskach cebuli (im więcej weźmiesz łupin, tym pisanki będą ciemniejsze). Pisanki mają śliczny złocisto – brązowy kolor a wydrapane, jasne wzory bardzo ładnie kontrastują z ciemnym tłem.

Po zafarbowaniu jajek możesz już przystąpić do ich drapania. Urządzenia do manicure mają kilka różnych końcówek, dzięki którym uzyskasz różne efekty. Końcówki ostro zakończone doskonale nadają się do robienia konturów, natomiast szersze końcówki pozwolą Ci uzyskać efekty cieniowania.

Po wykonaniu całego wzoru na pisance wypoleruj ją miękką szmatką aby usunąć pył pozostały po wydrapywaniu wzorów. Można również gotowe pisanki delikatnie natłuścić odrobiną oleju, będą mieć intensywniejszy kolor i delikatny blask.

Drugi pomysł na pisanki polega na wykorzystaniu różnych drobnych makaronów (druga od lewej pisanka na zdjęciu).
Na wcześniej przygotowaną wydmuszkę ponaklejaj drobny makaron, tworząc dowolny wzór a następnie pomaluj całą pisankę złotą farbą.

Takie pisanki mogą przygotowywać nawet małe dzieci, wtedy należy jednak używać zwykłych farbek do malowania.

Trzeci pomysł to właściwie nie pisanka a bardziej ozdoba wielkanocna.

Do skorupek po jajkach włóż trochę mokrej waty i wsyp nasionka rzeżuchy. Pamiętaj o codziennej porcji wody bo mała ilość podłoża (waty) bardzo szybko wysycha. Aby skorupki nie przewracały się ustaw je na dowolnej podstawce, najładniej wygląda mała metalowa obrączka ale możesz wykorzystać nawet tradycyjne kieliszki na jajka.
Po kilku dniach skorupki wypełnią się zieloną rzeżuchą.

Wybrane dla Ciebie...