Jak zrobić ramki na zdjęcia?

Ozdobne ramki na zdjęcia, drobne grafiki można kupić w wielu sklepach. Warto jednak pokusić się o wykonanie ich we własnym zakresie. Można włożyć do nich zdjęcie z wakacji lub własnoręcznie wykonaną kompozycję, dobraną do stylu ramki.

ramki do zdjęć

Licząc na Twoją kreatywność, podrzucam kilka pomysłów. Myślę, że można to wszystko zrobić bez instrukcji krok po kroku.

Do wykonania takiego upominku najlepiej wykorzystać prostą drewnianą ramkę, która można kupić w wielu sklepach. Można równie dobrze wykorzystać bardzo grubą tekturę, którą wycinamy nożykiem na odpowiedni wymiar.

ramka esy-floresyEsy-floresy

Do wykonania tej ramki potrzebna jest duża antyrama i złoty, dość gruby flamaster. Szybę wyjmujemy i malujemy flamastrem z obu stron w esy-floresy.

 

Ryżowa ramka

Z grubej tektury wycinamy ramkę o odpowiednim wymiarze. Smarujemy ją grubo klejem i posypujemy ryżem (może to być też kasza, płatki owsiane lub drobna fasolka). Gdy ziarenka dobrze się przykleją, spryskujemy powierzchnię ramki farbą akrylową – srebrną lub w innym dowolnym kolorze.

ramka sznurkowaEkologiczna

Tekturową ramkę malujemy dwukrotnie farba plakatową, prowadząc pedzel zawsze w jedna stronę. Powierzchnia nie powinna być pokryta zbyt równomiernie. Gdy ramka wyschnie, mocno owijamy ja konopnym sznurkiem, który od spodu warto przykleić w kliku miejscach do ramki (nie będzie się przesuwał). W takiej ramce bardzo ładnie prezentują się suszone kwiaty i zioła.

Ramka kwiatowa

ramka z kwiatamiDo jej wykonania potrzebna jest ramka drewniana. Malujemy ją farbą akrylową na dowolny kolor lub, jeśli drewno jest ładne, lakierem bezbarwnym. Gdy wyschnie dekorujemy sztucznymi kwiatami. W tym celu, w miejscach gdzie chcemy je przyczepić nawiercamy małe dziurki. Przycinamy łodyżki kwiatów tak aby pozostały końcówki długości ok. 5 mm. Do dziurek dajemy krople kleju i wciskamy kwiatki.

Drewniana ramka zdobiona blachą

ramka z blachaDo jej wykonania ramki potrzebna jest ramka drewniana o prostych listwach oraz kawałki blaszki aluminiowej np. z puszek po napojach.
Aluminiową blachę z puszki wycinamy na odpowiedni format i tępym rylcem wyciskamy w niej wzory. Mogą to być elementy abstrakcyjne, zygzaki, spirale, motywy roślinne i zwierzęce. Ozdobione fragmenty blachy, przycięte do szerokości ramki przyklejamy odpowiednim klejem (np. kwadratowe kawałki na narożnikach). Gdy chcemy listwy ramki owinąć blachą musi być ona odpowiednio większa. Fragment dekoracji widoczny od wierzchu przyklejamy, odgiętą do tyłu blachę przybijamy gwoździkami.

Ramka malowana lub z kawałków tektury

ramka zajacPrzygotowaną ramkę drewnianą lub wyciętą z grubej tektury należy pomalować w dowolne wzory farbami. Najlepiej do tego celu nadają się farby akrylowe. Ramki z tektury można powycinać w dowolne kształty, mogą to być np. zwierzątka czy kwiatki. Naklejając kolejne części ramki otrzymujemy ciekawy efekt trójwymiarowy.

Wybrane dla Ciebie...