Jak zrobić lampion?

Znajdziesz tutaj dwie propozycje lampionów na święta. W zależności od namalowanych czy narysowanych wzorów możesz przygotować je nie tylko na świąteczne okazje, ale i jako codzienną dekorację Twojego domu. Najlepsze świeczki do proponowanych lampionów to te, które wykorzystuje się do podgrzewaczy.

butelki

Lampiony z butelek

Do wykonania tego lampionu przygotuj niepotrzebną butelkę, może być z kolorowego lub białego szkła, farby do malowania na szkle, sznurek, benzynę, miskę z zimną wodą.

Najtrudniejszym elementem przygotowania lampionu jest obcięcie dna butelki. W tym celu musisz zarysować butelkę (trochę powyżej dna) dookoła nożem do cięcia szkła (diamentem), trzeba to zrobić bardzo dokładnie, aby nasz lampion był prosty. Pamiętaj, aby wszystkie czynności związane z obcinaniem butelki wykonywać w okularach ochronnych!

Przygotuj sobie teraz miskę z zimną wodą, sznurek, benzynę i zapałki.
Namocz sznurek w benzynie i obwiąż nim butelkę dokładnie wzdłuż linii zarysowania diamentem. Następnie podpal go i po chwili (jeszcze musi się palić) zanurz butelkę w zimnej wodzie. Dno powinno odpaść. Pamiętaj aby przy tych czynnościach zachować wszystkie zasady bezpieczeństwa, nawet nie bierz do rąk zapałek, kiedy ręce masz oblane benzyną! Po obcięciu butelki trzeba jeszcze nieco wygładzić dolną krawędź, możesz to zrobić drobnoziarnistym papierem ściernym.

Masz już gotowy lampion, który musisz jeszcze pomalować farbami do szkła. Na ciemnej butelce ładnie wygląda rysunek konturowy, wykonany białą lub złotą farbą. Natomiast na jasnej butelce możesz namalować każdy dowolny obrazek, pamiętaj o właściwej kolejności nakładania farb, najpierw malujesz wypełnienia a dopiero potem kontury.

lampiony z butelek
Pod tak wykonany lampion możesz również przygotować podstawkę, wycinając ją z grubej tektury lub wykorzystując gotową, na przykład z korka.

Lampion z puszki

lampion_puszkaDo wykonania tego lampionu potrzebna jest metalowa puszka, na przykład po herbacie czy farbie lub po kukurydzy konserwowej. Potrzebny jest też gwóźdź, młoteczek, farba w sprayu i szablon rysunku.

Jeżeli puszka jest otwierana nie musisz jej specjalnie przygotowywać, z puszki po kukurydzy nie odcinaj całkowicie górnego wieczka, natnij je częściowo, usuń zawartość i dognij wieczko z powrotem na swoje miejsce. Będzie troszkę usztywniało puszkę przy robieniu dziurek. Puszki z zamykanym wieczkiem są o tyle lepsze, że łatwiej w nich robić dziurki gdyż nie uginają się mocno.

lampion_puszka1Teraz przygotuj sobie szablon. Wytnij z papieru prostokąt, który dokładnie będzie pokrywał całą puszkę. Na papierze narysuj prosty rysunek (tylko kontury) i starannie owiń nim boczną powierzchnię puszki. Najlepiej jeśli przykleisz papierowy szablon taśma klejącą co zapobiegnie jego przesunięciu.
Korzystając z gwoździa rób dziurki w puszce wzdłuż narysowanych na szablonie linii (dość gęsto). Jest to trochę pracochłonne zajęcie, ale efekt końcowy na pewno Ci to wynagrodzi.

Gdy już podziurkujesz wszystko co trzeba musisz jeszcze całą zewnętrzną stronę puszki pomalować farbą w dowolnym kolorze, najlepiej jest do tego celu użyć farby w sprayu.

Lampion jest już gotowy, jeśli chcesz go powiesić to zrób dwie dodatkowe dziurki przy górnym brzegu puszki i przymocuj wieszadełko z drutu.

Wybrane dla Ciebie...