Haft krzyżykowy

Haft krzyżykowy należy do najprostszych technik haftowania. Po mimo swej prostoty hafty wykonane za jego pomocą są bardzo efektowne i mają wiele zastosowań. Zdobywa zatem bardzo dożo nowych zwolenników.

haft krzyzykowy

Dla osób początkujących dzięki uprzejmości serwisu Haftowana Galeria przedstawiam krótki kurs haftowania.

1. Haft można wykonać na dowolnym płótnie o prostym, policzalnym splocie. Najbardziej odpowiednie do haftowania jest płótno aida. Jest ono przeznaczone specjalnie dla tego haftu. Posiada bardzo regularny splot, który umożliwia łatwe liczenie ściegów. Ponadto jego faktura jest już sama w sobie efektowna toteż w niektórych wzorach nie ma potrzeby haftowania tła. Występuje także w wielu kolorach i gęstości oczek. Najbardziej odpowiednią do haftowania jest kanwa aida o gęstości 14 w kolorze białym.

2. Igła powinna być dobrana do rodzaju kanwy i jej gęstości. Przy haftowaniu na kanwie aida o gęstości 14 stosujemy igłę o długości 3,5 cm. W celu ochrony dłoni najlepiej jest stosować specjalne igły do haftu z tępym czubkiem.

3. Do haftu można użyć dowolnych nici. Ważne jest, by ich kolory odpowiadały kolorom ze wzoru i były odpowiedniej grubości w zależności od gęstości kanwy. Najbardziej odpowiednią nitką jest mulina DMC, Anchor lub Ariadna. Pasemka muliny dzielimy tak, by zawierały 2 włókna przy gęstości kanwy 14 lub większej, lub 3 włókna dla kanwy o gęstości 10.

4. Po wyborze kanwy i nici można przystąpić do wykonywania ściegów:
– Nitki nie zakańczamy węzełkiem. Może być on widoczny po oprawieniu.
– Przebijamy kanwę od spodu przytrzymując palcem końcówkę nitki, którą następnie wrobimy w haft po lewej stronie.
– Pojedyncze krzyżyki krzyżyki  wykonujemy jak na zdjęciu.

haft1

– Przy większych przestrzeniach tego samego koloru wykonujemy rząd półkrzyżyków, a następnie pokrywamy go w ten sam sposób półkrzyżykami skierowanymi w drugą stronę.

haft3

5. Aby wykonana robótka była estetyczna należy zwrócić uwagę na to żeby:
– Wszystkie krzyżyki były skierowane w jedną stronę
– Nie były widoczne miejsca rozpoczynania i kończenia haftu.
– Nie było prześwitujących (wyciągniętych na wierzch) nitek ze spodniej strony haftu.
– Ścieg nie był nadmiernie ściągany.

źródło: http://haftowana-galeria.hostings.pl

Wybrane dla Ciebie...