5 rad, jak udekorować dom na święta w skandynawskim stylu

Skandynawski styl już od kilku lat pozostaje jednym z najsilniejszych trendów dekorowania wnętrz w naszym kraju. Czym design z Północy podbił serca Polaków? Prostotą, jasnymi barwami, naturalnymi materiałami i praktycznością.

Warto zadbać, aby świąteczne dekoracje, którymi już wkrótce przystroimy nasz dom, były spójne z jego ogólnym charakterem – nie przytłaczały, ale umiejętnie podkreślały unikalne cechy. Poznaj kilka najważniejszych zasad dekoracji w stylu skandynawskim i wyczaruj w swoim domu klimat rodem z okolic koła podbiegunowego!

gwiazda-adwentowa-art-nr-4225491.    Minimalizm – skandynawskie dekoracje cechuje oszczędność form i kształtów, dlatego świetnie wyglądają w jasnych, nowoczesnych wnętrzach. Często wykorzystywana jest na przykład prosta forma gwiazdy, wykonana np. z papieru lub patyków. Chcąc wypróbować ten trend, sięgnij po papierową, podświetlaną gwiazdę adwentową na drewnianej podstawce marki Anslut. Ustawiona na parapecie, kominku czy kredensie, będzie dyskretnie przypominać o nadchodzących świętach. Jeśli wolisz powiesić ozdobę na ścianie lub na lampie, wybierz większą, ażurową gwiazdę o średnicy 75 cm, również marki Anslut.

2.    Dopełnienie przestrzeni – w szwedzkich wnętrzach wszystko ma swoje miejsce, a ilość ozdób ograniczona jest do minimum. Można powiedzieć, że dekoracje pełnią taką rolę jak zapach pierniczków dobiegający z kuchni czy dyskretnie sącząca się muzyka; w niezauważalny sposób wprowadzają nas w odświętny nastrój. Jak przenieść tę zasadę na polski grunt? Na przykład za pomocą minimalistycznego świecznika adwentowego marki Anslut z pięcioma ramionami i metalicznym korpusem lub drewnianego świecznika ozdobionego śnieżynkami, również marki Anslut.

3.    Świąteczne światło – pełni w Szwecji kluczową rolę w kreowaniu świątecznego nastroju. Można się o tym przekonać, spacerując w grudniu ulicami Sztokholmu czy Goteborga: z pewnością urzeknie nas blask świeczników adwentowych, umieszczonych prawie w każdym oknie. Światło utrzymane w stylu skandynawskim powinno być przede wszystkim ciepłe i naturalne – właśnie takie barwy dają świąteczne łańcuchy dostępne w multimarkecie Jula, np. ledowy łańcuch z drewnianych płatków śniegu czy łańcuch świetlny z papierowych gwiazdek. Ich zastosowanie zależy tylko od twojej  fantazji: możesz owinąć je dookoła poręczy schodów, powiesić w oknie lub rozłożyć na świątecznym stole.

lancuch-swietlny

zaseona-twietlna-led-art-nr-4254054.    Dekoracja zewnętrzna – postaraj się wykorzystać możliwości, jakie daje najbliższa okolica twojego domu. Spadający z rynny deszcz meteorytów czy zsuwająca się z balustrady tarasu zasłona świetlna to oryginalne propozycje na dekorację zewnętrzną rodem ze Skandynawii.

5.    Zielone gałązki – mieszkańcy Półwyspu Skandynawskiego preferują dekoracje wykonane z zielonych gałązek: różnego rodzaju wieńce, figury, plecionki, bukiety. Jeśli jednak nie chcemy kupować ozdób „na jeden sezon”, które po paru tygodniach trzeba będzie wyrzucić, warto zainwestować w dekoracje ze sztucznych gałązek. Wyglądają równie urokliwie, a nie zostawiają igieł i będziemy mogli cieszyć się nimi także podczas kolejnej Gwiazdki. Oryginalną propozycję stanowi kozioł bożonarodzeniowy marki Anslut z wbudowanymi diodami LED, którego możemy ustawić zarówno na zewnątrz (np. na balkonie czy tarasie), jak i wewnątrz pomieszczenia. Zieloną ozdobą każdego przedpokoju stanie się zaś wianek z gęstymi liśćmi, kokardkami i światełkami ledowymi.

wianek-led-art-nr-422552

Cała oferta Jula dostępna jest w nowym katalogu „Jesień-zima 2016” na:
www.jula.pl/temat/2016/katalog-jesien-zima-2016/
Materiały prasowe Jula

Wybrane dla Ciebie...